A hat belső forrás
- szakmarykrisztina
- 2024. okt. 15.
- 2 perc olvasás
Az önbecsülés – ahogy Nathaniel Barden fogalmaz – a tudat immunrendszere. Azért immunrendszer, mert bár lehet nélküle élni, de elég keserves és beteges, tehát nagy szüksége van rá mindenkine. Mint ahogyan az immunrendszerünk, az önbecsülésünk is egész életünk során alakul, változik és ingadozik. A hatékony működés érdekében viszont érdemes megalapozni, majd táplálni és fejleszteni. A szüleink nevelésével alapozódik, - vagy sokaknál már azt mondhatjuk, alapozódott,- majd a kortárs csoportok faragják vagy építik. Hozzájárul minden tapasztalás, kudarc, öröm, siker vagy bukás, és így fejlődik egy életen át. Kinek több, kinek kevesebb gyűlik. Szerencsére erősíthető – de ez kemény és összetett munkával jár.

Ha van belőle elég, mármint az önbecsülésből, mert jó volt a családi alapozás, a barátok, meg az élet, akkor az általában helyes önképpel jár együtt. Az ilyen emberek ismerik az erősségeiket, a gyengeségeiket, tisztában vannak a lehetőségeikkel és a korlátjaikkal. Tudják mik a gyenge pontjaik, azokkal képesek foglalkozni, fejleszteni, sőt helyesen látják a fizikai megjelenésüket is. Olyanok, amilyennek gondolják magukat. Általában pozitívan állnak az élethez, és úgy érzik képesek irányítani azt.
Egy normál önbecsülésű ember rugalmas, általában racionális, képes kreatív feladatok megoldására, és jó az együttműködő képessége. Nem helyezi mások fölé magát, józan ítélőképességgel rendelkezik, és ha hibázik, felelősséget vállal, nem hárít, hanem korrigál. Tiszteli magát, másokat és a környezetét is. A világ jó hely számára.
Persze egy rendben lévő önbecsüléssel is kerülhet valaki nehéz helyzetbe, veszítheti el a kontrollt, de a pozitív önbecsülés regeneratív képessége gyors felépülést biztosít az elé kerülő problémákból. Ahogy mondani szokás ilyen esetben – képes összekapni magát.
Ezzel szemben, ha valakinek alacsony az önbecsülése, az fél a jelenben lenni, fél a valóságtól, a kudarcoktól mert alkalmatlannak érzi magát, és gyakran dühös reakcióval védekezik. Sokszor ezek az emberek rettegnek az élettől, akkor is, ha jól megy – mert rossz jöhet, ezért a világ rossz hely számukra. Szoronganak a sikertől, mert ismeretlen az öröm érzés, ami ha van is csak röpke pillanatig tart. Általában boldogtalanok a párkapcsolataikban, elégedetlenek a munkájukkal, a karrierjükkel kapcsolatban. A legtöbb esetben rugalmatlanok, a múlthoz ragaszkodnak és folyamatos bizonyítási kényszerben élnek. Mivel mindent negatívan látnak, maguk is azzá válnak.
Mitől függ és hogyan lehet elég jó az önbecsülésünk?
Nathaniel Branden híres pszichoterapeuta szerint az önbecsülésnek hat alappilére van, és mindegyik alappillér növeléséért mi magunk, gyakorlatokkal tehetünk.
A 6 alappillér:
A tudatosság
Az önelfogadás
A felelősségvállalás
A magabiztosság
A céltudatosság
A személyes integritás
Ez lesz a forrás – ahogy Barden is nevezi – amihez nyúlunk, és amivel dolgozunk a coaching során, hogy létrehozzuk, fenntartsuk, és meghaladjuk az önbecsülésünket.
Comments