Erősségeinkkel a sikerekért
- szakmarykrisztina
- 2024. szept. 19.
- 2 perc olvasás
Ahhoz, hogy valaki élsportoló legyen vagy olyan szakmában érjen el sikereket, ahol a teljesítmény számít, elengedhetetlen a tehetség, a szorgalom, az elhivatottság és bizony a nagyfokú önismeret is. Az első hármat nem szükséges magyarázni, szinte mindenkinek evidens, de talán az önismeretre ráfér egy kis támogatás.

Miért is van szüksége önismeretre egy sport- klasszisnak egy színésznek vagy egy politikusnak? Nem elég csak a tehetség? Nem! Nézzük meg először, mi is az az önismeret. Azt gondolnánk, erre könnyű válaszolni, hiszen a csapból is ez folyik, de ha annál többet akarunk mondani, mint hogy ismerem magam, akkor igen is mélyebbre kell ásni, el kell gondolkodni, ki is vagyok én. Talán érdemes egy tükör elé állva feltenni ezt a kérdést, és a fizikai valóságon túl, megpróbálni jó mélyen magunkba nézni – ki is vagyok én? Ismerni magad, nem csak annyi, hogy tudatában vagy a képességeidnek és adottságaidnak – mert ettől még nem lesz önismereted. Ahhoz tudni kell a céljaidat, és azt is, mennyit tudsz beletenni annak elérése érdekében. Az önismeret azt is jelenti, hogy tisztában vagy a személyiséged részleteivel, tudod a határaidat, rendelkezel bizonyos rálátással önmagadra, sőt belátással, ítélő képességgel és meggyőződéssel is. Vannak társas kapcsolataid és reálisan ítéled meg azokat. Jó, ha tisztában vagy az érzéseiddel és a vágyaiddal, és ezeket meg is tudod fogalmazni, ha kell kordában tudod tartani. Fontos, hogy ki tudj állni magadért. Szintén jó, ha ismered az erősségeidet és a gyengeségeidet, az előbbiből tudsz növekedni, és lehetőségeket kovácsolni, az utóbbit viszont jó ha tudod kezelni. Ha még humorérzéked is van az empátia mellett, és nyitott vagy az új dolgokra, miközben ápolod a múltad, akkor tényleg rendben vagy.
De valljuk be, ez nem sokunknak megy hibátlanul, még akkor sem, ha már évek óta gyúrjuk magunkat az önismerettel. Egy -egy nehéz helyzet, váratlan akadály vagy kihívás, és már sokunknál el is kezdődik a nem megfelelő működés – alulértékelés, szorongás, stressz, felelősség áthárítás, önkontroll elvesztése stb.
Tehát azt kell mondjuk, hogy egyetlen egészséges önbizalommal rendelkező ember sem működik töretlenül hibátlanul, léteznek olyan helyzetek, ami túl nő rajtunk. De ilyenkor is tovább kell menni, megoldást kell találni. Hogyan? Honnan lehet erőt meríteni?
Ilyenkor segítenek az erősségeink. A velünk született tehetség, vagy a képességeink sokasága, csak egy halmaz, ezeket erősségekké kell dolgozni, sőt új erősségeket lehet tanulni. Ha tisztában vagy az erősségeiddel, akkor könnyebben tudsz alkalmazkodni a kihívásokhoz, és jobban teljesítesz verseny helyzetben, de az élet minden területén is.
Az erősség térkép felállítása egy coach ülésen, jó kezdet lehet az önismeret és a siker felé.
Comments